Zaznacz stronę

Marzec 2023

Temat miesiąca: WALKA DUCHOWA WE MNIE

Walka duchowa o jedność wspólnoty.

I

FORMACJA GRUP ODNOWY W DUCHU ŚWIĘTYM DLA DIECEZJI BIELSKO-ŻYWIECKIEJ 2022/2023

 

Proponowane treści do rozważenia po wysłuchaniu konferencji:

  • Jakim grzechem ranię serce Jezusa i wspólnotę, którą On kocha?
  • Jakich pokus najczęściej doświadczam? Do czego one chcą doprowadzić – jakie będą skutki ulegania im?
  • Jaką wspólnotę pragnę budować? Co sam dziś wybieram?
  • Czy stawiam kogoś ze wspólnoty ponad Boga?
  • Czy stawiam w miejsce Boga jakiegoś wspaniałego mówcę, kaznodzieję, działacza?
  • Czy nie stawiam swoich przekonań ponad nauczanie Magisterium Kościoła czyniąc siebie samym Bogiem?
  • Czy wyzbywam się myśli osądzających, szemrania, nadużywania autorytetu, doświadczenia, własnej racji?
  • Ile razy byłem dla wspólnoty powodem do radości, a ile razy źródłem cierpienia?
  • Jaką wspólnotę buduję moją postawą?

Propozycja miesiąca formacyjnego:

  • Eucharystia:

a) homilia kapłana w temacie: Walka duchowa we mnie–nawrócenie ku Miłości.

b) nabożeństwo z modlitwami o uzdrowienie duszy i ciała.

MODLITWA PRZEBŁAGANIA:

  • Za grzech egoizmu, rany zadane ludziom, brak wrażliwości serca, za osądzanie, odrzucenie, inne winy wobec wspólnoty.
  • Za grzechy wobec całego Kościoła, anty-świadectwo, brak miłości
    i współczucia dla prześladowanych i potrzebujących naszej pomocy.

    Przykładowa propozycja na marzec 2023 Nabożeństwo pokutne wg Agendy liturgicznej np.:

    → Wprowadzenie
    → Uroczyste wniesienie w procesji Ewangeliarza
    → Pieśń: „Bliskie jest Królestwo Boże, nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię…”
    → Modlitwa przed czytaniem
    → Czytanie Iz 55, 1-11
    → Pieśń śpiewana jak psalm responsoryjny: „Pokładam w Panu ufność mą, zawsze ufam Jego słowu…”
    → Ewangelia Mk 1, 12-15
    → Homilia
    → Rachunek sumienia
    → Modlitwa Powszechna
    → Pieśń na zakończenie: np. „Nawróć się ludu w pokorze…”, „W krzyżu cierpienie…”
    → Błogosławieństwo
    → Apel Jasnogórski

      • PFormacja dla wspólnoty:

      a) Konferencja kapłana (temat: Walka duchowa o jedność wspólnoty).
      Można skorzystać z materiałów udostępnianych przez koordynację ogólnopolską.

      b)  Link do obejrzenia tutaj,

      c) Spotkanie w grupach (omówienie tematu miesiąca, pogłębienie, zaproszenie do pogłębienia tych treści w codzienności).

      • PAdoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy:

      a) Czas na wspólną Adorację w ciszy, można zabrać Pismo Święte z zaznaczonymi fragmentami z tematu miesiąca. Najważniejsze jest jednak trwanie przy Panu i wsłuchiwanie się w głos swego serca. To budowanie naszej osobistej więzi z Bogiem. TO CZAS STRATEGICZNY;

      b) Zapraszamy do tego, by wspólnoty w swojej formacji znajdywały taką przestrzeń modlitwy przynajmniej raz w miesiącu.

      • PSpotkanie modlitewne:

      a) Wspólne spotkanie się na modlitwie (uwielbienie, dziękczynienie, prośba, przeproszenie),

      b) Posługa charyzmatami,

      c) Dzielenie w grupach (wg przeżywanego tematu miesiąca).

      Fragmenty z Pisma Świętego do wykorzystania

       

      Jk 4,6b-8

       

      J 8,31–32

       

      Mt 10,28

       

      Jk 1,13-16

       

      Rz 12,21

       

      Ef 6,10-20

      Legenda do propozycji formacji we wspólnocie

      1. Cztery punkty propozycji do formacji we wspólnocie, to wskazówka dla 4 poszczególnych tygodni w miesiącu. Można je dowolnie wymieniać. Warto jednak przyjąć jakiś jeden, stały schemat spotkań wspólnoty

      2. Umieszczamy wskazówki, a nie pełne schematy spotkań, by pozostawić przestrzeń dla waszej kreatywności. Ma to być pomoc, a nie wyręczanie z pracy wspólnej. 😊

      3. Zachęcamy do korzystania z filmików z konferencjami na Agappe.tv

      4. Tematy do kolejnych miesięcy formacji wynikają z przeżytych rekolekcji, są opracowane na podstawie Seminarium o Wspólnocie. 

      5. Zachęcamy także do dzielenia się we wspólnotach tematami podjętymi podczas rekolekcji i formacji w ich duchu.

      6. Dziękujemy za wszelkie pomysły i prosimy o zgłaszanie ewentualnych uwag koordynacji Odnowy w Duchu Świętym w naszej Diecezji Bielsko Żywieckiej e-mail: kontakt@odnowadiecezjabielsko.pl

      Propozycja comiesięcznych spotkań.

      Formacja może odbywać się w cyklu 4 tygodni, gdzie stałymi elementami będą (raz w miesiącu):

      1. Eucharystia dla całej parafii z posługą członków wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym.
      – Po Eucharystii nabożeństwo z modlitwami o uzdrowienie duszy i ciała.

      2. Konferencja kapłana (na wyznaczony temat miesiąca). Można skorzystać z materiałów udostępnianych przez koordynację naszej diecezji. Co miesiąc jeden z kapłanów związany z grupami charyzmatycznymi wygłosi konferencję, która będzie nagrana na YouTube i powiązana z rekolekcjami. Link do pobrania na powstającej
      stronie dla naszej diecezji – odnowadiecezjabielsko.pl;

      – Spotkanie w grupach (omówienie tematu miesiąca, pogłębienie, zaproszenie do pogłębienia w codzienności)

      3. Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy.

      Na osobistą adorację w ciszy można zabrać Pismo Święte z zaznaczonymi fragmentami z tematu miesiąca. Najważniejsze jest jednak trwanie przy Panu i wsłuchiwanie się w głos swego serca. To budowanie naszej osobistej więzi z Bogiem. TO CZAS STRATEGICZNY

      4. Spotkanie modlitewne:

      • Wspólne spotkanie się na modlitwie (uwielbienie, dziękczynienie, prośba, przeproszenie);
      • Posługa charyzmatami;
      • Dzielenie w grupach.

      Jeśli w kalendarzu wypada 5. tydzień, to warto w nim przygotować agapę, by wspólnie świętować i ucieszyć się swoją obecnością. 😊 Przypominamy, że jest to pewna forma propozycji, do której zachęcamy, a nie nakazujemy przekształcania istniejących form spotkań we wspólnotach.

      • ZCo miesiąc w tygodniu poprzedzającym kolejny miesiąc zostaną przesłane do wszystkich linki i materiały na kolejny miesiąc.
      • ZStaramy się odchodzić od formy mailowej komunikacji i zachęcamy tym samym do korzystania z naszej strony internetowej.
      • ZStrona internetowa będzie ulegała ciągłym pracom, więc w pierwszych miesiącach prosimy o uzbrojenie się w cierpliwość.
      • ZKażdy lider i animator ma ten sam login i hasło, by można było pobierać materiały stworzone przez koordynację naszej diecezji.