Zaznacz stronę

Styczeń  2022

Temat miesiąca: Świętość Boga. 

FORMACJA GRUP ODNOWY W DUCHU ŚWIĘTYM DLA DIECEZJI BIELSKO-ŻYWIECKIEJ 2021/2022

 

Proponowane treści do rozważenia po obejrzeniu konferencji ks. Piotra Maślanki:

  1. Jakie towarzyszą ci uczucia, kiedy uświadamiasz sobie, że Bóg jest Świętym Bogiem?
  2. Czy wobec świętości Boga odczuwasz bojaźń?
  3. Czy cenisz sobie świętą liturgię, która celebrowana jest w twoim kościele parafialnym?
  4. Czy odczuwasz potrzebę godnej celebracji liturgii, nabożeństw, spotkań modlitewnych itp.?
  5. Czy w czasie liturgii doświadczasz świętości Boga?
  6. Jaki jest twój stosunek do przepisów liturgicznych, które daje ci Matka Kościół?
  7. Czy w twoim życiu duchowym znajdujesz czas na adorację Najświętszego Sakramentu w ciszy?
  8. Czy cenisz sobie i potrzebujesz przestrzeni sacrum w twoim życiu?

 

  • PEucharystia

a) homilia kapłana w temacie: Świętość Boga.
b) nabożeństwo z modlitwami o uzdrowienie duszy i ciała.

  1. Przykładowa propozycja na styczeń 2022:
  • PIEŚŃ: KŁANIAM SIĘ TOBIE
  • Wystawienie Najświętszego Sakramentu
  • KOLĘDA – CICHA NOC
  • Temat nabożeństwa oparty o czytaną  w tym dniu Ewangelię – Dziękczynienie – Kerygmatyczne (główne myśli: przylgnięcie całym sobą do Jezusa,  dziękczynienie, nasza grzeszność, oddanie wszystkiego Jezusowi)
  • a/ Dziękczynienie za miłość Bożą
    • KOLĘDA – BÓG SIĘ RODZI
  • b/ Dziękczynienie za odpuszczanie grzechów, miłosierdzie
    • KOLĘDA – DO SZOPY HEJ PASTERZE
  • c/ Dziękczynienie za Zbawienie w Jezusie Chrystusie
    • KOLĘDA – DZISIAJ W BETLEJEm
    • d/ Modlitwa – oddanie życia Jezusowi, ogłoszenie go Królem, Zbawicielem, Barankiem który gładzi nasze grzechy
    • Po ogłoszeniu Jezusa Królem – przejście z Najświętszym Sakramentem między ławkami (do uzgodnienia z kapłanem opiekunem)
      • KOLĘDA – O GWIAZDO BETLEJEMSKA
    • e/  dziękczynienie za  Ducha Świętego  – modlitwa o dary  Ducha Świętego  – słowa poznania (Jak Duch Święty poprowadzi)
      • KOLĘDA – PÓJDŹMY WSZYSCY …
    • f/ dziękczynienie za Kościół Święty, Wspólnotę
    • CHWILA CISZY
    • Błogosławieństwo NIECH BĘDZIE CHWAŁA …
    • Apel Jasnogórski
    • PFormacja dla wspólnoty.

    a)  Konferencja kapłana (temat: Świętość Boga). Można skorzystać z materiałów udostępnianych przez koordynację naszej diecezji.

    b) Na formacji można głębiej zapoznać się z treściami świętości Boga.

    c)  Link do pobrania tutaj. 

    d) Spotkanie w grupach (omówienie tematu miesiąca, pogłębienie, zaproszenie do pogłębienia tych treści w codzienności).

    • PAdoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy.

    a) Czas na wspólną Adorację w ciszy, można zabrać Pismo Święte z zaznaczonymi fragmentami z tematu miesiąca. Najważniejsze jest jednak trwanie przy Panu i wsłuchiwanie się w głos swego serca. To budowanie naszej osobistej więzi z Bogiem. TO CZAS STRATEGICZNY;

    b) Zapraszamy do tego, by wspólnoty w swojej formacji znajdywały taką przestrzeń modlitwy przynajmniej raz w miesiącu.

    Fragmenty z Pisma Świętego do wykorzystania

    Iz 33, 1-6

    Ps 33, 2

    Ps 71, 22

    Łk 1, 35

    Mt 1, 18

    Mk 1, 24

    Mk 3, 11

    J 6, 69

    J 17, 19

    • PSpotkanie modlitewne.

    Wg praktyki wspólnoty, pamiętając o temacie przewodnim, jakim jest Świętość Boga.

    Legenda do propozycji formacji we wspólnocie

    1. Cztery punkty propozycji do formacji we wspólnocie, to wskazówka dla 4 poszczególnych tygodni w miesiącu. Można je dowolnie wymieniać. Warto jednak przyjąć jakiś jeden, stały schemat spotkań wspólnoty

    2. Umieszczamy wskazówki, a nie pełne schematy spotkań, by pozostawić przestrzeń dla waszej kreatywności. Ma to być pomoc, a nie wyręczanie z pracy wspólnej. 😊

    3. Zachęcamy do korzystania z filmików z konferencjami kapłanów na YouTube.

    4. Tematy do kolejnych miesięcy formacji wynikają z przeżytych rekolekcji przez animatorów i liderów.

    5. Zachęcamy także do dzielenia się we wspólnotach tematami podjętymi podczas rekolekcji i formacji w ich duchu.

    6. Dziękujemy za wszelkie pomysły i prosimy o zgłaszanie ewentualnych uwag koordynacji Odnowy w Duchu Świętym w naszej Diecezji Bielsko Żywieckiej e-mail: kontakt@odnowadiecezjabielsko.pl

    Jeśli w kalendarzu wypada piąty tydzień, to warto w nim przygotować agapę, by wspólnie świętować i ucieszyć się swoją obecnością. Przypominamy, że jest to pewna forma propozycji, do której zachęcamy, a nie nakazujemy przekształcania istniejących form spotkań we wspólnotach.
    1. Co miesiąc w tygodniu poprzedzający kolejny miesiąc zostaną przesłane do wszystkich linki i materiały na kolejny miesiąc.
    2. Staramy się odchodzić od formy mailowej komunikacji i zachęcamy tym samym do korzystania z naszej strony internetowej odnowadiecezjabielsko.pl
    3. Strona internetowa będzie ulegała ciągłym pracom, więc w pierwszych miesiącach prosimy o uzbrojenie się w cierpliwość.
    4. Każdy lider i animator otrzyma login i hasło, by można było pobierać materiały stworzone przez koordynację naszej diecezji

    Propozycja comiesięcznych spotkań.

    Formacja może odbywać się w cyklu 4 tygodni, gdzie stałymi elementami będą (raz w miesiącu):

    1. Eucharystia dla całej parafii z posługą członków wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym.
    – Po Eucharystii nabożeństwo z modlitwami o uzdrowienie duszy i ciała.

    2. Konferencja kapłana (na wyznaczony temat miesiąca). Można skorzystać z materiałów udostępnianych przez koordynację naszej diecezji. Co miesiąc jeden z kapłanów związany z grupami charyzmatycznymi wygłosi konferencję, która będzie nagrana na YouTube i powiązana z rekolekcjami. Link do pobrania na powstającej
    stronie dla naszej diecezji – odnowadiecezjabielsko.pl;

    – Spotkanie w grupach (omówienie tematu miesiąca, pogłębienie, zaproszenie do pogłębienia w codzienności)

    3. Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy.

    Na osobistą adorację w ciszy można zabrać Pismo Święte z zaznaczonymi fragmentami z tematu miesiąca. Najważniejsze jest jednak trwanie przy Panu i wsłuchiwanie się w głos swego serca. To budowanie naszej osobistej więzi z Bogiem. TO CZAS STRATEGICZNY

    4. Spotkanie modlitewne:

    • Wspólne spotkanie się na modlitwie (uwielbienie, dziękczynienie, prośba, przeproszenie);
    • Posługa charyzmatami;
    • Dzielenie w grupach.

    Jeśli w kalendarzu wypada 5. tydzień, to warto w nim przygotować agapę, by wspólnie świętować i ucieszyć się swoją obecnością. 😊 Przypominamy, że jest to pewna forma propozycji, do której zachęcamy, a nie nakazujemy przekształcania istniejących form spotkań we wspólnotach.

    • ZCo miesiąc w tygodniu poprzedzającym kolejny miesiąc zostaną przesłane do wszystkich linki i materiały na kolejny miesiąc.
    • ZStaramy się odchodzić od formy mailowej komunikacji i zachęcamy tym samym do korzystania z naszej strony internetowej.
    • ZStrona internetowa będzie ulegała ciągłym pracom, więc w pierwszych miesiącach prosimy o uzbrojenie się w cierpliwość.
    • ZKażdy lider i animator ma ten sam login i hasło, by można było pobierać materiały stworzone przez koordynację naszej diecezji.