Zaznacz stronę

Styczeń 2023

Temat miesiąca: WSPÓLNOTA Z LUDŹMI
– moje powołanie i misja

 

I

FORMACJA GRUP ODNOWY W DUCHU ŚWIĘTYM DLA DIECEZJI BIELSKO-ŻYWIECKIEJ 2022/2023

 

Proponowane treści do rozważenia po wysłuchaniu konferencji:

  • Co Ty wnosisz do wspólnoty?
  • Czy Twoje trwanie we wspólnocie z Bogiem przynosi już słodkie owoce Ducha?
  • Czy myślisz o swojej wspólnocie „my”, którzy jesteśmy „jednym ciałem”?
  • Czy modlisz się za innych, tak jak za siebie?
  • Czy z miłością służysz tym niewielkim darem, który odkryłeś w sobie?
  • Co jest Twoim darem dla wspólnoty?
  • Czy czynisz dobro, które Bóg z góry przygotował, abyś je pełnił?
  • Czy modlisz się o rozpoznanie swojego miejsca we wspólnocie, aby przyczyniać się do jej rozwoju?
  • Proponowane treści do rozważenia po wysłuchaniu konferencji:
  • Czy angażujesz się w posługę diakonii, do której zaprosił Cię lider lub pasterz wspólnoty?

Propozycja miesiąca formacyjnego:

  • Eucharystia:

a) homilia kapłana w temacie: Wspólnota z ludźmi.

b) nabożeństwo z modlitwami o uzdrowienie duszy i ciała.

MODLITWA PROŚBY do Ducha Św.:

  • O pomoc w budowaniu więzi miłości: o czas dla Boga i serdeczne, dobre, szczere relacje z ludźmi.
  • O dar jedności między ludźmi.
    • PFormacja dla wspólnoty:

    a) Konferencja kapłana (temat: Wspólnota z ludźmi).
    Można skorzystać z materiałów udostępnianych przez koordynację ogólnopolską,  (temat wyczerpany w nagraniu z grudnia).

    b)  Link do obejrzenia tutaj,

    c) Spotkanie w grupach (omówienie tematu miesiąca, pogłębienie, zaproszenie do pogłębienia tych treści w codzienności).

    • PAdoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy:

    a) Czas na wspólną Adorację w ciszy, można zabrać Pismo Święte z zaznaczonymi fragmentami z tematu miesiąca. Najważniejsze jest jednak trwanie przy Panu i wsłuchiwanie się w głos swego serca. To budowanie naszej osobistej więzi z Bogiem. TO CZAS STRATEGICZNY;

    b) Zapraszamy do tego, by wspólnoty w swojej formacji znajdywały taką przestrzeń modlitwy przynajmniej raz w miesiącu.

    • PSpotkanie modlitewne:

    a) Wspólne spotkanie się na modlitwie (uwielbienie, dziękczynienie, prośba, przeproszenie),

    b) Posługa charyzmatami,

    c) Dzielenie w grupach (wg przeżywanego tematu miesiąca).

    Fragmenty z Pisma Świętego do wykorzystania

     

    1 Kor 12,12–21. 24b–27

     

    1 Kor 12,1.4–7.11

     

    Ga 5,22–26

     

    J 15,16–20.26–27

     

    1 Kor 13,1–4

    Legenda do propozycji formacji we wspólnocie

    1. Cztery punkty propozycji do formacji we wspólnocie, to wskazówka dla 4 poszczególnych tygodni w miesiącu. Można je dowolnie wymieniać. Warto jednak przyjąć jakiś jeden, stały schemat spotkań wspólnoty

    2. Umieszczamy wskazówki, a nie pełne schematy spotkań, by pozostawić przestrzeń dla waszej kreatywności. Ma to być pomoc, a nie wyręczanie z pracy wspólnej. 😊

    3. Zachęcamy do korzystania z filmików z konferencjami na Agappe.tv

    4. Tematy do kolejnych miesięcy formacji wynikają z przeżytych rekolekcji, są opracowane na podstawie Seminarium o Wspólnocie. 

    5. Zachęcamy także do dzielenia się we wspólnotach tematami podjętymi podczas rekolekcji i formacji w ich duchu.

    6. Dziękujemy za wszelkie pomysły i prosimy o zgłaszanie ewentualnych uwag koordynacji Odnowy w Duchu Świętym w naszej Diecezji Bielsko Żywieckiej e-mail: kontakt@odnowadiecezjabielsko.pl

    Propozycja comiesięcznych spotkań.

    Formacja może odbywać się w cyklu 4 tygodni, gdzie stałymi elementami będą (raz w miesiącu):

    1. Eucharystia dla całej parafii z posługą członków wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym.
    – Po Eucharystii nabożeństwo z modlitwami o uzdrowienie duszy i ciała.

    2. Konferencja kapłana (na wyznaczony temat miesiąca). Można skorzystać z materiałów udostępnianych przez koordynację naszej diecezji. Co miesiąc jeden z kapłanów związany z grupami charyzmatycznymi wygłosi konferencję, która będzie nagrana na YouTube i powiązana z rekolekcjami. Link do pobrania na powstającej
    stronie dla naszej diecezji – odnowadiecezjabielsko.pl;

    – Spotkanie w grupach (omówienie tematu miesiąca, pogłębienie, zaproszenie do pogłębienia w codzienności)

    3. Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy.

    Na osobistą adorację w ciszy można zabrać Pismo Święte z zaznaczonymi fragmentami z tematu miesiąca. Najważniejsze jest jednak trwanie przy Panu i wsłuchiwanie się w głos swego serca. To budowanie naszej osobistej więzi z Bogiem. TO CZAS STRATEGICZNY

    4. Spotkanie modlitewne:

    • Wspólne spotkanie się na modlitwie (uwielbienie, dziękczynienie, prośba, przeproszenie);
    • Posługa charyzmatami;
    • Dzielenie w grupach.

    Jeśli w kalendarzu wypada 5. tydzień, to warto w nim przygotować agapę, by wspólnie świętować i ucieszyć się swoją obecnością. 😊 Przypominamy, że jest to pewna forma propozycji, do której zachęcamy, a nie nakazujemy przekształcania istniejących form spotkań we wspólnotach.

    • ZCo miesiąc w tygodniu poprzedzającym kolejny miesiąc zostaną przesłane do wszystkich linki i materiały na kolejny miesiąc.
    • ZStaramy się odchodzić od formy mailowej komunikacji i zachęcamy tym samym do korzystania z naszej strony internetowej.
    • ZStrona internetowa będzie ulegała ciągłym pracom, więc w pierwszych miesiącach prosimy o uzbrojenie się w cierpliwość.
    • ZKażdy lider i animator ma ten sam login i hasło, by można było pobierać materiały stworzone przez koordynację naszej diecezji.