Październik 2021
Temat miesiąca: Obraz Boga – Bóg jest Miłością
FORMACJA GRUP ODNOWY W DUCHU ŚWIĘTYM DLA DIECEZJI BIELSKO-ŻYWIECKIEJ 2021/2022
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Kochani liderzy i animatorzy wspólnot Odnowy w Duchu Świętym naszej Diecezji. Oddajemy w wasze ręce pierwszy skrypt z propozycją comiesięcznej formacji dla naszych grup. Skrypt jest stworzony jako owoc naszych rekolekcji dla liderów i animatorów z naszej diecezji, które odbyły się w Brennej 3 – 5 września 2021 r. Pragniemy, by treści rozważane przez kolejne cztery miesiące były kontynuacją i pogłębieniem tematyki poruszanej na rekolekcjach. Prosimy, byście podzielili się też tym, co przeżyliście w waszych wspólnotach.
Podczas rekolekcji poruszaliśmy takie tematy jak:
- Co jest potrzebne na ten czas dla naszej Diecezji?: doświadczenie Kościoła jako Jednego, Świętego, Powszechnego Apostolskiego. Kościół jako Wspólnota;
- Słuchanie Słowa Bożego;
- Przestrzeń ciszy na osobiste spotkanie z Bogiem;
Głównym tematem rekolekcji były: Fałszywe i prawdziwe obrazy Boga.
Staraliśmy się ukazać, co przeszkadza nam w relacji z Bogiem, co przez lata stało się dla nas barierą, którą zbudowaliśmy w relacji z Bogiem mając Jego fałszywy obraz. Próbowaliśmy także wejść w doświadczenie tego, kim Bóg jest naprawdę (odbudować w sobie prawdziwy obraz Boga). Materiały, które Wam przedstawiamy, to wejście w pogłębienie treści z rekolekcji.
Uwaga!
Nie jest to wejście w schemat zbudowany na podstawie SOW (Seminarium Odnowy Wiary).
Żywimy głęboką nadzieję, że materiały będą Wam pomocą w drodze formacji.
Pozdrawiamy w Panu,
Koordynatorzy Odnowy w Duchu Świętym
Diecezji Bielsko-Żywieckie
Proponowane treści do rozważenia po obejrzeniu konferencji ks. Romana:
- Gdzie w Twoim życiu brakuje Ci Miłości Bożej?
- Jakiej Miłości poddajesz się w swoim życiu?
- Czy czujesz się kochany/a przez Boga?
- Jaki jest Twój obraz Boga, który jest Miłością?
- Czy wiesz, że nie musisz niczym sobie zasłużyć na Bożą Miłość? Miłość nie wynika z zasług, jest bezinteresowna.
- Czy wymagasz od siebie ciągłego wzrostu i rozwoju?
- Czy wierzysz w to, że z Bogiem możesz osiągnąć wiele?
- Jak rozwijasz swoje talenty?
- Czy dajesz sobie prawo do przeżywania bólu?
- Czy dajesz się wychowywać Bogu w Jego mądrej Miłości?
- Czy słyszysz w swoim sercu głos Bożej Miłości?
- Jak często spotykasz się z Bogiem na osobistej Adoracji?
- Czy przyjmujesz, otwierasz się i wierzysz w tę Miłość?
- PEucharystia
a) homilia kapłana w temacie: BÓG JEST MIŁOŚCIĄ;
b) nabożeństwo z modlitwami o uzdrowienie duszy i ciała:
- uwielbienie Trynitarne (Boga Ojca, Syna, Ducha Świętego) w miłości, jaką Bóg daje człowiekowi;
- modlitwa o uzdrowienie relacji i odkrywanie prawdziwego obrazu Boga;
- PFormacja dla wspólnoty.
a) Konferencja kapłana (temat: Bój jest Miłością). Można skorzystać z materiałów udostępnianych przez koordynację naszej diecezji.
b) Link do pobrania tutaj
c) Spotkanie w grupach (omówienie tematu miesiąca, pogłębienie, zaproszenie do pogłębienia w codzienności);
- PAdoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy.
a) Czas na wspólną Adorację w ciszy można zabrać Pismo Święte z zaznaczonymi fragmentami z tematu miesiąca. Najważniejsze jest jednak trwanie przy Panu i wsłuchiwanie się w głos swego serca. To budowanie naszej osobistej więzi z Bogiem. O CZAS STRATEGICZNY;
b) Zapraszamy do tego, by wspólnoty w swojej formacji znajdywały taką przestrzeń modlitwy przynajmniej raz w miesiącu.
- PSpotkanie modlitewne.
a) Wspólne spotkanie się na modlitwie (uwielbienie, dziękczynienie, prośba, przeproszenie),
b) Posługa charyzmatami,
c) Dzielenie w grupach (wg przeżywanego tematu miesiąca).
Fragmenty z Pisma Świętego do wykorzystania
Jer 31,3
J 16,27
Jer 31,34
J 17,23
Pnp 4,10
Rz 8, 38-39
J 3,16
Ef 2,4-6
Legenda do propozycji formacji we wspólnocie
1. Cztery punkty propozycji do formacji we wspólnocie, to wskazówka dla 4 poszczególnych tygodni w miesiącu. Można je dowolnie wymieniać. Warto jednak przyjąć jakiś jeden, stały schemat spotkań wspólnoty
2. Umieszczamy wskazówki, a nie pełne schematy spotkań, by pozostawić przestrzeń dla waszej kreatywności. Ma to być pomoc, a nie wyręczanie z pracy wspólnej. 😊
3. Zachęcamy do korzystania z filmików z konferencjami kapłanów na YouTube.
4. Tematy do kolejnych miesięcy formacji wynikają z przeżytych rekolekcji przez animatorów i liderów.
5. Zachęcamy także do dzielenia się we wspólnotach tematami podjętymi podczas rekolekcji i formacji w ich duchu.
6. Dziękujemy za wszelkie pomysły i prosimy o zgłaszanie ewentualnych uwag koordynacji Odnowy w Duchu Świętym w naszej Diecezji Bielsko Żywieckiej e-mail: kontakt@odnowadiecezjabielsko.pl
Jeśli w kalendarzu wypada piąty tydzień, to warto w nim przygotować agapę, by wspólnie świętować i ucieszyć się swoją obecnością. Przypominamy, że jest to pewna forma propozycji, do której zachęcamy, a nie nakazujemy przekształcania istniejących form spotkań we wspólnotach.
1. Co miesiąc w tygodniu poprzedzający kolejny miesiąc zostaną przesłane do wszystkich linki i materiały na kolejny miesiąc.
2. Staramy się odchodzić od formy mailowej komunikacji i zachęcamy tym samym do korzystania z naszej strony internetowej odnowadiecezjabielsko.pl
3. Strona internetowa będzie ulegała ciągłym pracom, więc w pierwszych miesiącach prosimy o uzbrojenie się w cierpliwość.
4. Każdy lider i animator otrzyma login i hasło, by można było pobierać materiały stworzone przez koordynację naszej diecezji
Propozycja comiesięcznych spotkań.
Formacja może odbywać się w cyklu 4 tygodni, gdzie stałymi elementami będą (raz w miesiącu):
1. Eucharystia dla całej parafii z posługą członków wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym.
– Po Eucharystii nabożeństwo z modlitwami o uzdrowienie duszy i ciała.
2. Konferencja kapłana (na wyznaczony temat miesiąca). Można skorzystać z materiałów udostępnianych przez koordynację naszej diecezji. Co miesiąc jeden z kapłanów związany z grupami charyzmatycznymi wygłosi konferencję, która będzie nagrana na YouTube i powiązana z rekolekcjami. Link do pobrania na powstającej
stronie dla naszej diecezji – odnowadiecezjabielsko.pl;
– Spotkanie w grupach (omówienie tematu miesiąca, pogłębienie, zaproszenie do pogłębienia w codzienności)
3. Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy.
Na osobistą adorację w ciszy można zabrać Pismo Święte z zaznaczonymi fragmentami z tematu miesiąca. Najważniejsze jest jednak trwanie przy Panu i wsłuchiwanie się w głos swego serca. To budowanie naszej osobistej więzi z Bogiem. TO CZAS STRATEGICZNY
4. Spotkanie modlitewne:
- Wspólne spotkanie się na modlitwie (uwielbienie, dziękczynienie, prośba, przeproszenie);
- Posługa charyzmatami;
- Dzielenie w grupach.
Jeśli w kalendarzu wypada 5. tydzień, to warto w nim przygotować agapę, by wspólnie świętować i ucieszyć się swoją obecnością. 😊 Przypominamy, że jest to pewna forma propozycji, do której zachęcamy, a nie nakazujemy przekształcania istniejących form spotkań we wspólnotach.
- ZCo miesiąc w tygodniu poprzedzającym kolejny miesiąc zostaną przesłane do wszystkich linki i materiały na kolejny miesiąc.
- ZStaramy się odchodzić od formy mailowej komunikacji i zachęcamy tym samym do korzystania z naszej strony internetowej.
- ZStrona internetowa będzie ulegała ciągłym pracom, więc w pierwszych miesiącach prosimy o uzbrojenie się w cierpliwość.
- ZKażdy lider i animator ma ten sam login i hasło, by można było pobierać materiały stworzone przez koordynację naszej diecezji.