Marzec 2022
Temat miesiąca: Eucharystia.
FORMACJA GRUP ODNOWY W DUCHU ŚWIĘTYM DLA DIECEZJI BIELSKO-ŻYWIECKIEJ 2021/2022
Proponowane treści do rozważenia po obejrzeniu konferencji ks. Grzegorza Strządały:
- Jak często uczestniczysz w Eucharystii?
- Czy dziękujesz? Komu? Jak to wpływa na Twoje życie?
- Czy czerpiesz nadzieję z Obecności Pana? Czy błogosławisz, a więc udzielasz Pana bliźnim?
- Jak, twoim zdaniem, Pan Bóg zadziałał, byś wybrał/a Jego plan na Twoje życie? Czy w ogóle pozwalasz na wypełnianie się Bożego planu?
- Czy twój wyraz miłości to dawanie siebie innym, Dawanie siebie Bogu?
- Komu ostatnio opowiedziałem o Jezusie Obecnym?
- Jak wspólne przeżywanie Eucharystii buduje wspólnotę formacyjną, której jesteś częścią?
- Czy jesteś dumny/a z faktu, że Jezus namacalnie jest Obecny w tobie przez Eucharystię?
- PEucharystia
a) homilia kapłana w temacie: Sakrament Eucharystii oraz uczestnictwo w Eucharystii.
b) nabożeństwo z modlitwami o uzdrowienie duszy i ciała.
Przykładowa propozycja na marzec 2022:
- przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.
- Rozważania dotyczące Eucharystii, przeżywania spotkania z Panem.
- Koronka do Bożego Miłosierdzia.
- Uwielbienie, dziękczynienie, przeproszenie, prośba w temacie sakramentu Eucharystii
- PFormacja dla wspólnoty.
a) Konferencja kapłana (temat: Eucharystia). Można skorzystać z materiałów udostępnianych przez koordynację naszej diecezji.
b) Na formacji można głębiej zapoznać się z treściami dotyczącymi Eucharystii.
c) Link do pobrania tutaj.
d) Spotkanie w grupach (omówienie tematu miesiąca, pogłębienie, zaproszenie do pogłębienia tych treści w codzienności).
- PAdoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy.
a) Czas na wspólną Adorację w ciszy, można zabrać Pismo Święte z zaznaczonymi fragmentami z tematu miesiąca. Najważniejsze jest jednak trwanie przy Panu i wsłuchiwanie się w głos swego serca. To budowanie naszej osobistej więzi z Bogiem. TO CZAS STRATEGICZNY;
b) Zapraszamy do tego, by wspólnoty w swojej formacji znajdywały taką przestrzeń modlitwy przynajmniej raz w miesiącu.
Fragmenty z Pisma Świętego do wykorzystania
Mk 14,
22 – 25
Mt 26,
26 – 30
Łk 22,
14 – 20
1 Kor 11,
23 – 26
- PSpotkanie modlitewne.
Wg praktyki wspólnoty, pamiętając o temacie przewodnim, jakim jest Eucharystia.
Legenda do propozycji formacji we wspólnocie
1. Cztery punkty propozycji do formacji we wspólnocie, to wskazówka dla 4 poszczególnych tygodni w miesiącu. Można je dowolnie wymieniać. Warto jednak przyjąć jakiś jeden, stały schemat spotkań wspólnoty
2. Umieszczamy wskazówki, a nie pełne schematy spotkań, by pozostawić przestrzeń dla waszej kreatywności. Ma to być pomoc, a nie wyręczanie z pracy wspólnej. 😊
3. Zachęcamy do korzystania z filmików z konferencjami kapłanów na YouTube.
4. Tematy do kolejnych miesięcy formacji wynikają z przeżytych rekolekcji przez animatorów i liderów.
5. Zachęcamy także do dzielenia się we wspólnotach tematami podjętymi podczas rekolekcji i formacji w ich duchu.
6. Dziękujemy za wszelkie pomysły i prosimy o zgłaszanie ewentualnych uwag koordynacji Odnowy w Duchu Świętym w naszej Diecezji Bielsko Żywieckiej e-mail: kontakt@odnowadiecezjabielsko.pl
Jeśli w kalendarzu wypada piąty tydzień, to warto w nim przygotować agapę, by wspólnie świętować i ucieszyć się swoją obecnością. Przypominamy, że jest to pewna forma propozycji, do której zachęcamy, a nie nakazujemy przekształcania istniejących form spotkań we wspólnotach.
1. Co miesiąc w tygodniu poprzedzający kolejny miesiąc zostaną przesłane do wszystkich linki i materiały na kolejny miesiąc.
2. Staramy się odchodzić od formy mailowej komunikacji i zachęcamy tym samym do korzystania z naszej strony internetowej odnowadiecezjabielsko.pl
3. Strona internetowa będzie ulegała ciągłym pracom, więc w pierwszych miesiącach prosimy o uzbrojenie się w cierpliwość.
4. Każdy lider i animator otrzyma login i hasło, by można było pobierać materiały stworzone przez koordynację naszej diecezji
Propozycja comiesięcznych spotkań.
Formacja może odbywać się w cyklu 4 tygodni, gdzie stałymi elementami będą (raz w miesiącu):
1. Eucharystia dla całej parafii z posługą członków wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym.
– Po Eucharystii nabożeństwo z modlitwami o uzdrowienie duszy i ciała.
2. Konferencja kapłana (na wyznaczony temat miesiąca). Można skorzystać z materiałów udostępnianych przez koordynację naszej diecezji. Co miesiąc jeden z kapłanów związany z grupami charyzmatycznymi wygłosi konferencję, która będzie nagrana na YouTube i powiązana z rekolekcjami. Link do pobrania na powstającej
stronie dla naszej diecezji – odnowadiecezjabielsko.pl;
– Spotkanie w grupach (omówienie tematu miesiąca, pogłębienie, zaproszenie do pogłębienia w codzienności)
3. Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy.
Na osobistą adorację w ciszy można zabrać Pismo Święte z zaznaczonymi fragmentami z tematu miesiąca. Najważniejsze jest jednak trwanie przy Panu i wsłuchiwanie się w głos swego serca. To budowanie naszej osobistej więzi z Bogiem. TO CZAS STRATEGICZNY
4. Spotkanie modlitewne:
- Wspólne spotkanie się na modlitwie (uwielbienie, dziękczynienie, prośba, przeproszenie);
- Posługa charyzmatami;
- Dzielenie w grupach.
Jeśli w kalendarzu wypada 5. tydzień, to warto w nim przygotować agapę, by wspólnie świętować i ucieszyć się swoją obecnością. 😊 Przypominamy, że jest to pewna forma propozycji, do której zachęcamy, a nie nakazujemy przekształcania istniejących form spotkań we wspólnotach.
- ZCo miesiąc w tygodniu poprzedzającym kolejny miesiąc zostaną przesłane do wszystkich linki i materiały na kolejny miesiąc.
- ZStaramy się odchodzić od formy mailowej komunikacji i zachęcamy tym samym do korzystania z naszej strony internetowej.
- ZStrona internetowa będzie ulegała ciągłym pracom, więc w pierwszych miesiącach prosimy o uzbrojenie się w cierpliwość.
- ZKażdy lider i animator ma ten sam login i hasło, by można było pobierać materiały stworzone przez koordynację naszej diecezji.